Press

Materiály zveřejněné na této stránce je možné použít pro mediální prezentaci Novoměstská filharmonie.

Profil

Tradice orchestru při ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují, ať už byl jakékoli podoby, je zde již od roku 1960. V této době založil dirigent Dušan Vrchoslav Komorní orchestr. Ten se pod jeho vedením zapsal do podvědomí lidí už v roce 1973, kdy získal 1. cenu v krajském kole a 3. cenu v ústředním kole Celostátní soutěže LŠU v Brně. Kvalitu tehdejšího orchestru můžeme posoudit také podle mnoha koncertů, a to nejen v České republice, ale i v Polsku, Německu a Rakousku.

Tento nadějně se vyvíjející orchestr převzal roku 1998 dirigent Jaroslav Rybáček, pod jehož vedením nadále vzkvétal – již za dva roky se s ním vydal na Celostátní soutěž ZUŠ do Olomouce a vyhrál 1. cenu v krajském a 2.v ústředním kole.

Během roku 2001 se orchestr z Komorního přejmenovává na Novoměstský, v důsledku jeho rozšíření na symfonické těleso a nárůstu počtu hráčů. V tomto obsazení svěřenci Jaroslava Rybáčka pokračují v koncertování a v získávání mnoha ocenění: 3. cena v celostátní soutěži Concerto Bohemia 2001 pořádaná Českým rozhlasem a Českou televizí, 1. cena „cum laude“ v roce 2005 na prestižním mezinárodním hudebním festivalu „Europees Muziekfestival voor de Jeugd“ v Belgii… Ano, Novoměstský orchestr se začal prezentovat v zahraničí, zúčastnil se i mezinárodního orchestrálního festivalu „Orchestre Giovanili Europee“ v Itálii.

O rok později se tomuto tělesu podařilo nahrát své první CD„Tance“ s hudbou P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, J. Brahmse a dalších světových skladatelů. V roce 2007 orchestr zamířil do sousedního Rakouska a zde si vysloužil 1. cenu v kategorii symfonických těles a Cenu města Vídně pro absolutního vítěze soutěže na mezinárodním hudebním festivalu “Youth&Music in Vienna“!

Téhož roku také poprvé účinkoval na setkání studentů se Sirem Nicolasem Wintonem v Kongresovém centru v Praze, čímž započal pozdější tradiční podílení se na všech akcích v ČR s tímto obdivuhodným mužem. Vždyť poté co si novoměstští v roce 2008 „odskočili“ na mezinárodní mládežnický festival „Festival Internacional de Orquestas Jóvenes“ do španělské Murcie, zažili natáčení ústřední hudby k filmu „Nickyho rodina“ v Českém rozhlase. Orchestr navštívil i takové země, jako je například Lotyšsko – v létě roku 2009 tam uspořádal celé koncertní turné a vystoupil na zahajovacím koncertě Mezinárodního varhanního hudebního festivalu v Rize.

Když měl v roce 2011 v Praze světovou premiéru již zmiňovaný film „Nickyho rodina“, Novoměstský orchestr zde, v Kongresovém centru, nemohl chybět. Téhož léta, po třech letech od první návštěvy Španělska v roce 2009, byl opět pozván na mládežnický festival „Festival Internacional de Orquestas Jóvenes“. Po této zkušenosti, po všech společně prožitých letech a po dlouhé debatě na toto téma, si orchestr na konci nabitého roku 2011 zvolil nový název. Od této chvíle bude na všech místech zmiňován jako „Novoměstská filharmonie“.

V novém kabátě se na mezinárodní scéně objevila následující rok v Bratislavě, kde vyhrála 1. cenu v kategorii symfonických těles na „Mezinárodním mládežnickém hudebním festivalu“. Zatím poslední vystupování v cizině zažila Novoměstská filharmonie v loňském roce, kdy potěšila srdce Chorvatů na koncertním turné.

Nejdůležitějším krokem, jaký filharmonie podnikla v roce 2014, je natočení druhého CD – Filmové melodie, v němž se objevuje hudba E. Morriconeho, K. Badelta, J. Williamse… Toto CD je možné zakoupit od 17. listopadu 2014 v Informačním centru na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují.

 

Novoměstská Filharmonie – černobílá verze

Novoměstská Filharmonie – červenobílá verze

NoFi mini – černobílá verze

NoFi mini – červenobílá verze

NoFi černá verze - rastr

NoFi, plný název, černá verze – rastr

PDF verze ke stažení

NoFi bílá verze - rastr

NoFi, plný název, bílá verze – rastr

 PDF verze ke stažení

Nofi černá verze - rastr

Nofi černá verze – rastr

 PDF verze ke stažení

NoFi bílá verze - rastr

NoFi bílá verze – rastr

 PDF verze ke stažení